G_SP3_Ma-_On_Page_Also_37_lg

Ieyasu Tokugawa – shogun zakochany w sokolnictwie

Jak wiecie, sokolnictwo popularne jest na całym świecie,. Na świecie można znaleźć wiele posągów, malowideł, rzeźb, czy statui, które uwieczniają osoby związane z tą sztuką. Nie inaczej jest w przypadku posągu Ieyasu Tokugawy, jednego z najbardziej znaczących shogunów w historii Japonii.

Posąg Ieyasu Tokugawy w mieście Shizuoka
Posąg Ieyasu Tokugawy w mieście Shizuoka

Dlaczego Ieyasu Tokugawa jest ważny w historii Japonii?

Mianowicie Ieyasu był pierwszym z Tokugawów, którym przyszło władać w Japonii podczas epoki Edo. Z kolei sam tytuł shoguna, Tokugawa uzyskał w 1600 roku i utrzymywał do przez pięć lat, do 1605 roku. Nie zagłębiając się zbyt mocno w szczegóły życiorysu tego władcy, w wielu źródłach znaleźć możemy informacje, iż był on zafascynowany sokolnictwem, które stanowiło sporą część życia władcy.

Pierwszy Tokugawa i jego fascynacja sokolnictwem

Zauroczenie tą sztuką nie skończyło się jednak na samym zajmowaniu się ptakami drapieżnymi, a shogun posunął się również do tego, aby ustalić zasady, według których w zależności od pozycji w hierarchii społecznej, daimyo bądź samuraje mogli polować. Ten swojego rodzaju kodeks tyczył się oczywiście tego, jakie zwierzęta mogą oni pozyskiwać. A były to zdobycze począwszy od gęsi i kaczek, na łabędziach kończąc.

Poza tym Ieyasu Tokugawa wyznaczył także tereny, których przeznaczenie było ściśle powiązane z treningiem sokolniczym. Niestety najczęściej te ziemie należały również do rolników, którzy ze względu na status shoguna, musieli poddawać swoje pola eksploatacji podczas trwających nawet kilka tygodni, polowań. Dodatkowo chłopom zabraniało się także walki z dziką zwierzyną, która niszczyła pola, właśnie ze względów planowanych przez shoguna polowań.

Koniec godny shoguna-sokolnika

Zmierzając już do końca powiązań Ieyasu Tokugawy ze sztuką sokolnictwa, warto również wspomnieć o tym, że najpradowopodbniej władca zakończył swój żywot podczas jednego z polowań w 1616 roku, gdzie nagle osłabł w wieku 75 lat. Trzeba więc przyznać, że dla pierwszego z Tokugawów, tego, który uczynił sokolnictwo jednym z ważniejszych aspektów swoich rządów, taki koniec wydaje się idealnym zwieńczeniem historii.

Źródła wykorzystane do opracowania tekstu:
http://www.hamamatsu-books.jp/en/category/detail/4cbbcf88b8dab.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Takagari

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *