unnamed

Jerzyk alpejski i zwyczajny – kilka ciekawostek

Nasze posty pojawiają się również na Facebook’u, gdzie pod ostatnim wpisem pojawiło się pytanie dotyczące innego gatunku ptaka, jakim jest jerzyk alpejski oraz wyznaczonych przez niego rekordów. Dlatego też dzisiaj chcielibyśmy przedstawić Wam kilka faktów na temat wspomnianych ptaków.

Jerzyk alpejski i zwyczajny – kilka ciekawostek

🐦 Jerzyki alpejskie rzadko spotykane są w Polsce (ostatni raz widziano je w 2018 roku). Ich głównym miejscem pobytu są górskie obszary południowej Europie (Portugalia, Hiszpania. Grecja, Rumunia), w Azji Mniejszej, zachodniej Azji, Himalajach, Indiach i Sri Lance, na Półwyspie Arabskim, na wielu stanowiskach w Afryce (głównie w północno-zachodnich krańcach oraz w krajach wschodniej i południowej Afryki) i na Madagaskarze.
Jerzyk w porównaniu do ludzkiej dłoni
Jerzyk w porównaniu do ludzkiej dłoni

🐦 Jerzyki alpejskie przystosowane są do życia w locie, przebywając w powietrzu, mogą jeść, pić oraz spać. Co więcej, badania wskazują na to, że omawiany gatunek może latać nieprzerwanie nawet przez ponad pół roku! Naukowcy ze Szwedzkiego Instytutu Ornitologicznego zdobyli twarde dane pokazujące, że jerzyki unoszą się w powietrzu przez co najmniej 200 dni. Informacje te zebrali dzięki minirejestratorom, które założyli ptakom niedługo po ich wykluciu się z jaj. To jeden z niewielu momentów, kiedy jerzyki dotykają podłoża.

Jerzyk w gnieździe
Jerzyk w gnieździe
🐦 Jako, że w Polsce na co dzień nie ujrzymy jerzyków alpejskich z wiadomych, wymienionych w pierwszym punkcie, powodów to chcielibyśmy zwrócić uwagę na nasz rodzimy gatunek – jerzyk zwyczajny.
Czasami może zdarzyć się tak, że młody jerzyk, który dopiero zaczyna swoje podniebne życie nie będzie miał dobrego startu. Wyleci z gniazda na tyle niefortunnie, że upadnie na ziemię, z której nie będzie mógł się podnieść, wtedy to MY możemy wkroczyć do akcji.
Jak? Otóż jeśli kiedykolwiek widzielibyście wspomnianego ptaka, siedzącego na ziemi to należy mu pomóc. Jak? Otóż jest to bardzo proste. Jerzyka należy umieścić na otwartej dłoni, tworząc swojego rodzaju pas startowy, który ptak będzie mógł wykorzystać, by wrócić do swojego naturalnego środowiska, którym są przestworza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *