Szlamnik zwyczajny ustanowił rekord Guinessa w długości lotu
W tej ciekawostce na chwilę zrywamy z przeszłością i przenosimy się do czasów nieco bardziej aktualnych. Dzisiaj chcielibyśmy powiedzieć Wam o najdłuższej zarejestrowanej migracji ptaka na Ziemi.
Takim osiągnięciem może pochwalić się szlamnik zwyczajny, dokładniej mówiąc samiec z tego gatunku (Limosa lapponica), który przebył łączny dystans około 12,200 km podczas jednego lotu. Na tym się jednak nie kończy, ponieważ imponujący jest także czas trwania tej podróży. Mianowicie samiec szlamnika pokonał 12 tysięcy kilometrów w czasie 224 godzin lotu. Niesamowite!
Przystosowanie szlamników do długich lotów
Warto w tym momencie wspomnieć o tym, że opisywany ptak podczas odbytego lotu nie zatrzymał się nawet na chwilę aby się pożywić, czy napić. Również nie wylądował w celu zregenerowania sił podczas snu. Jak tłumaczą naukowcy, szlamniki specjalne przygotowują się do lotów:
- Przed podróżą szlamnik gromadzi w ciele zapasy tłuszczu, które spala w czasie drogi. Gdy zabraknie mu tłuszczu, spala białko znajdujące się w mięśniach. W ten sposób w czasie lotu traci połowę swojego ciężaru.
- Szlamnik potrafi dostosować swój metabolizm i anatomię. Zmniejszeniu ulega jego żołądek i jelito, a serce zwiększa się o 33%, wzrasta również liczba czerwonych krwinek.
- Ptak ten lata na wysokości rzędu 7000 m n.p.m., gdzie w niskiej temperaturze jest w stanie oddać ciepło wytworzone w jego ciele.
- Szlamnik nie pije wody w czasie lotu, lecz zużywa wodę wytworzoną w procesie rozkładu tłuszczów i białek.
- Szlamniki latają w stadach, dzięki czemu wymieniają się rolą prowadzącego.
- Szlamniki wykorzystują prądy powietrzne, jak również panujące na Pacyfiku sztormy.
Gdzie został pobity rekord Guinessa?
Szlamnik swoją podróż rozpoczął on na Alasce, lecąc nad Oceanem Spokojnym, USA i finalnie docierając do Nowej Zelandii, dokładnie do zatoki Firth of Thames niedaleko Auckland.
4BBRW, bo tak nazwano ptaka (ze względu na ubarwienie), stał się dzięki temu lotowi rekordzistą Guinessa 27 września 2020 roku.
Ciekawostka została opracowana w oparciu o informacje dostępne na oficjalnej stronie Rekordów Guinessa.